Kewseri
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kewseri

Islamski forum
 
PrijemPrijem  Latest imagesLatest images  TražiTraži  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Zbog cega ne mozemo reci: Allah ima ruku ali ta ruka nije kao nase ruke?

Ići dole 
AutorPoruka
Recruit
Admin



Broj poruka : 44
Datum upisa : 16.02.2009

Zbog cega ne mozemo reci: Allah ima ruku ali ta ruka nije kao nase ruke? Empty
PočaljiNaslov: Zbog cega ne mozemo reci: Allah ima ruku ali ta ruka nije kao nase ruke?   Zbog cega ne mozemo reci: Allah ima ruku ali ta ruka nije kao nase ruke? EmptyČet Feb 19, 2009 4:07 am

Govor da Allah dz.s. ima ruku ali ta ruka nije kao nasa ruka, ili mi ne znamo kakva je to ruka nije od govora selefa vec je to govor mudzessima koji su zivjeli u vrijeme selefa, poput Ibn Zagunija, Ed Darimija es Sidzzija, Ibn Betta El Akberija, Kadi Ebu Ja’la El Ferra i drugih mudzessima, musebbiha koji su zivjeli u to vrijeme.
Ovaj govor je nemoguc zbog nekoliko stvari.
Prvo, ako bi neko rekao da Allah ima ruku ali ta ruka nije kao nasa ruka on bi uporedio Allaha dz.s. sa stvorenjima i upao u kufr i nevjerovanje jer Allah dz.s. jasno kaze: “ Nista nije kao On.”
Neko ce reci: Pa kada kazemo da je Njegova ruka razlicita od nase ruke onda Ga mi ne poredimo sa stvorenjima jer kao sto ruka nije isto sto i krava, niti je konj isto sto i auto isto tako Allahova ruka nije isto sto i nasa ruka.
Recicemo mu:
Svaka ruka je tjelesna jer da nije tjelesna ne bi se uopste zvala rukom. A ako je ta Allahova ruka tjelesna onda je ona slicna ostalim tjelesnim stvarima kao sto su auto, konj, krava, vazduh i sl. Tjelesnost izmedju stvorenja se ne razlikuje jer je tjelesnost ustvari ogranicenost sa odredjenog broja strana. Ako bi neko rekao da to nije definicija tjelesnosti i da se ne odredjuje tako je li nesto tjelesno ili ne, vec da je tjelesnost ustvari odredjena sadrzina ili odredjeni oblik, recicemo mu: Ako ovo nije definicija tjelesnosti onda ti ne mozes nazvati ruku tjelesnom i flasu tjelesnom vec samo jednu od tih stvari. A ako kazes tako suprostavices se idzma’u svih ljudi od Adema a.s. do Sudnjeg dana da su i flasa i ruka tjelesne stvari.
Takodje, ako neko kaze da Allah dz.s. ima nesto tjelesno ili je On sam tijelo to znaci da je Allah dz.s. ovistan o necemu i kosi se sa Kur’anskim ajetom: “O ljudi, vi ste siromasi, vi trebate Allaha, a Allah je nezavisan i hvale dostojan “(Fatir; ajet br.15.)
Isto tako, govor da je Allah tjelesan ili da ima nesto sto je tjelesno povlaci za sobom tvrdnju da je on sastavljen iz vise dijelova jer je svako tijelo sastavljeno iz najmanje dva dijela a to su unutrasnji i spoljasnji dio, i kosi se sa Allahovom jednocom u Njegovom zatu i Njegovim svojstvima.
Allah dz.s. kaze: “On je Prvi I Poslednji, Spoljasnji i Unutrasnji.” ( Al Hadid, 3). Pa da je Allah dz.s. tjelesan onda On ne bi mogao da bude Unutrasnji i Spoljasnji zato sto spoljasnjost i unutrasnjost tijela nisu jedna te ista stvar.( Esasu Takdis, Fahrud din El Razi, str. 30-31)
Tako,nakon sto smo utvrdili da su sva tijela slicna u svojoj tjelesnosti tj.ogranicenosti, mozemo reci da je govor: Allah ima ruku poredjenje Allaha sa stvorenjima i jasan kufr. Imam Nevevi , kao i mnogi drugi ucenjaci ehli sunnet vel dzemata navode idzma’ islamske uleme po pitanju musebbiha i mudzessima, da je to ociti kufr i da je osoba koja svesno, sa znanjem, nakon sto je do nje doslo jasno objasnjenje, i dalje tvrdi da Allah ima ruku ili nesto slicno stvorenjima Kafir, nevjernik u Allaha, idolopoklonik. ( El Ma’rifeh, Abdulkerim Er Rifai’ I Ramadan El Buti, str. 25)

Sami Dzeko
Nazad na vrh Ići dole
http://samidzeko.serbianforum.info
 
Zbog cega ne mozemo reci: Allah ima ruku ali ta ruka nije kao nase ruke?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Kewseri :: Akida-
Skoči na: